szwecja  

Przedstawiam moją najnowszą publikację pt. „Polemika wyborcza w Szwecji”, dotyczącą języka polityki w Szwecji. Jest to zaktualizowana i przeredagowana rozprawa doktorska, którą obroniłam na UAM w Poznaniu w 2008 r. Publikacja może zainteresować skandynawistów, politologów i tłumaczy języka szwedzkiego, ale także miłośników języka szwedzkiego, którzy pragną rozwijać swoje horyzonty.

W każdej kampanii wyborczej politycy żywo komunikują się ze swoimi wyborcami, próbując przekonać ich, co do słuszności swoich racji oraz prezentowanych poglądów. Jednocześnie odrzucają wizje rywali politycznych, krytykują ich działania i przedstawiają ich w negatywnym świetle. I to właśnie wypowiedzi polemiczne w kampanii wyborczej w Szwecji stały się obszarem mojego zainteresowania badawczego. Przeanalizowałam ponad 200 tekstów, jakie szwedzcy politycy tworzyli w Internecie lub w prasie w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2006 r. i w efekcie powstała zawierająca ponad 300 stron rozprawa, opisująca różne strategie polemiczne. Wskazałam, jakie figury stylistyczne oraz związki frazeologiczne były szczególnie chętnie stosowane, w celu skrytykowania przeciwnika politycznego. Opisałam różne, jawne i niejawne sposoby wyrażania krytyki, a także jej łagodne oraz ostrzejsze formy. Przedstawiłam nazwy uczuć negatywnych, do jakich się odwoływali oraz rozmaite rodzaje wartości negatywnych , które przypisywali swoim konkurentom politycznym. Temat jest bardzo interesujący i nadal aktualny. Przedstawione strategie polemiczne są wciąż obecne w szwedzkim języku polityki.

Publikacja została wzbogacona o glosariusz szwedzko-polski, zawierający wyrażenia negatywne w języku szwedzkim wraz z ich polskimi odpowiednikami. Może przydać się on osobom uczącym się języka szwedzkiego lub przygotowującym się do zawodu tłumacza.

„Polemikę wyborczą w Szwecji” można zakupić na stronie Wydawnictwa Rys http://rys.netarteria.pl/ lub kontaktując się ze mną (zakładka „Kontakt”).

Zapraszam do lektury!

Informacje o publikacji:

Tytuł: „Polemika wyborcza w Szwecji”
Autor: Agata Wicenciak-Szulc
Wydawnictwo: Rys
Format: 21 x 15 cm
Data wydania: czerwiec 2020
Ilość stron: 330
Cena detaliczna: 46,00 zł

Swedis - dr Agata Wicenciak-Szulc

Nauczyciel języka szwedzkiego Poznań
Tłumacz języka szwedzkiego Poznań

Telefon

Zadzwoń do nas:
+48 668 477 319

Email

swedis@swedis.pl
agata.szulc@swedis.pl

2018 © Swedis. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: perfekcyjneStrony.pl

Slider