szwecja  

Rok 2018

Rok 2018 jest dla mnie szczególny, gdyż przypadają w nim dwie ważne dla mnie rocznice. W październiku minie 15 lat odkąd zaczęłam pracować jako nauczyciel i wykładowca języka szwedzkiego. Zaś w listopadzie minie 10 lat od mojej obrony pracy doktorskiej z dziedziny językoznawstwa szwedzkiego. Od tego czasu zgromadziłam wiele doświadczeń w nauczaniu języka szwedzkiego na różnych poziomach zaawansowania. Dowiedziałam się, jakie błędy językowe popełniają najczęściej Polacy uczący się języka szwedzkiego. Uświadomiłam sobie, które momenty gramatyczne są najtrudniejsze i nad czym trzeba szczególnie popracować. Zauważyłam, że błędy się powtarzają i że większość kursantów ma problem z tymi samymi zagadnieniami. Jakie to są błędy? Jakie słowa szczególnie mylą się uczącym się szwedzkiego? Na co warto zwracać uwagę przy nauce szwedzkiego? O tym przeczytasz na moim blogu.

 

Książki
Zgromadziłam również sporą ilość książek i podręczników w poszukiwaniu najlepszego i najbardziej rozwijającego na danym poziomie językowym. Na blogu na pewno pojawią się wskazówki, które książki warto mieć u siebie, by rozwijać swoją naukę języka szwedzkiego. Poza tym zauważyłam, że wiedza na temat Szwecji wśród osób rozpoczynających przygodę z językiem szwedzkim jest bardzo ogólna, często stereotypowa i niestety najczęściej bardzo niewielka. Jest sporo osób, które nigdy w Szwecji nie były, ale które uczą się języka szwedzkiego w Polsce. Osoby te dopiero mają zamiar wyjechać do Szwecji, by ją pozwiedzać lub myślą o podjęciu w niej pracy. Głównie z myślą o nich będą pojawiały się na blogu wpisy na temat szwedzkiej kultury i szwedzkich fenomenów, a także rekomendacje książek poszerzających wiedzę o Szwecji.

Dzieci

W ciągu ostatnich 10 lat przyszła także na świat dwójka moich dzieci, które wraz ze mną odkrywają Szwecję i z pewnością zobaczysz ich na nie jednym zdjęciu na blogu. Próbuję zarażać ich pasją do nauki języków obcych oraz przemycać język szwedzki w życiu codziennym, tak by używały go, kiedy jesteśmy w domu w Polsce, lub kiedy jesteśmy na wakacjach w Szwecji. Czytamy szwedzką literaturę dla dzieci przetłumaczoną na język polski. Wakacje spędzamy w Szwecji i wspólnie poznajemy ciekawe miejsca. Co czytam z dziećmi? Jak zachęcam ich do poznawania języka szwedzkiego? Co warto zobaczyć wraz z rodziną w Szwecji? Co zrobiło na nas największe wrażenie? Opiszę to i zobrazuję zdjęciami na blogu.

Blog
Każdy wpis na blogu będzie należał do jednej z trzech kategorii. W „O języku szwedzkim” znajdziesz m.in. ciekawostki językowe, porady jak uniknąć najczęstszych błędów, informacje o tym, co sprzyja nauce języka szwedzkiego, jak można wykorzystać do tego dostępne książki i internet. W kategorii „Ze Szwecji” przeczytasz m.in o szwedzkich tradycjach, zjawiskach kulturowych, znanych Szwedach oraz o ciekawych miejscach w Szwecji. Natomiast w „O Szwecji w Polsce” przedstawię, gdzie w Polsce znajdziesz odrobinę Szwecji i szwedzkiej atmosfery.
Blog będzie dwujęzyczny. Jeśli masz ochotę przeczytać ten wpis w języku szwedzkim, zmień język strony na szwedzki.

Swedis - dr Agata Wicenciak-Szulc

Nauczyciel języka szwedzkiego Poznań
Tłumacz języka szwedzkiego Poznań

Telefon

Zadzwoń do nas:
+48 668 477 319

Email

swedis@swedis.pl
agata.szulc@swedis.pl

2018 © Swedis. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: perfekcyjneStrony.pl

Slider